Strona zespołu >>

Przesądy ślubne. Ślub i wesele – przesądy i porady.

PORADY I PRZESĄDY

Przysięga małżeńska
Dla zapominalskich i tych, którzy boją się, że podczas ślubu „zeżre” ich trema, podajemy treść przysięgi małżeńskiej. Na kilka tygodni przed ślubem warto ją wyciąć i przyczepić w widocznym miejscu, np. na szafie w pokoju lub wsunąć do kieszeni ulubionej kurtki czy marynarki. Zawsze znajdzie się chwila, żeby rzucić na nią okiem i powtórzyć treść. Jeśli podczas ślubu zapomnisz, jak się nazywasz i co masz mówić, nie martw się, przecież słowa przysięgi i tak powtarzane są za księdzem. Ważne jest jedynie, by nie powiedzieć, jak to się często zdarza: „i nie dopuszczę cię aż do śmierci” zamiast „opuszczę”. Pierwszy słowa przysięgi wypowiada pan młody:
Ja… (Imię Pana Młodego) biorę sobie ciebie… (Imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy święci.
Następnie te same słowa powtarza panna młoda.

Termin ślubu
Najszczęśliwsze będą pary, które zdecydują się na ślub w miesiącach zawierających literę „r” w nazwie. Marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień gwarantują młodej parze trwałość i harmonię małżeństwa. Złą sławą wśród przyszłych małżonków cieszy się, niestety, najpiękniejszy z wiosennych miesięcy – maj. Równie pechowy jest listopad. Dobre rokowania na przyszłość będzie mieć para, która zawrze związek małżeński podczas świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy lub karnawału. Najbardziej przesądni nie powinni decydować się na ślub w poniedziałek, ponieważ „od poniedziałku nie warto zaczynać”, ani w piątek, gdyż „w piątek zły początek”. Pomyślność wróży data ślubu wyznaczona na dzień lub dwa po pełni księżyca i wypowiadanie sakramentalnego „tak” o pełnej godzinie. Nie należy brać ślubu 1 kwietnia, bo może się okazać, że małżonkowie nie traktują przysięgi małżeńskiej poważnie

Suknia ślubna
Aż do chwili ceremonii ślubnej suknia panny młodej nie powinna być pokazywana panu młodemu. Oglądanie kreacji przez narzeczonego, a także pomoc w jej wyborze wróży, bowiem niezgodę w małżeństwie. Narzeczona musi pamiętać, iż strój ślubny może zakładać przed uroczystością tylko wtedy, jeśli zachodzi taka konieczność, np. przymiarka. Paradowanie w sukni dla samej tylko przyjemności, niesie złą wróżbę.
Ślubną kreację należy kupować lub wypożyczać wyłącznie w towarzystwie przyjaciółek lub matki. Lepiej nie robić tego w obecności przyszłego męża albo przyszłej teściowej, bo w małżeństwie może dojść do niesnasek.

Strój ślubny
Ubierając się do ślubu panna młoda powinna pamiętać, aby mieć na sobie: coś białego (symbolu czystości uczuć), coś niebieskiego (zazwyczaj jest to podwiązka)-kolor ten wróży wierność wybranka, coś pożyczonego (dla zapewnienia przychylności rodziny męża), coś starego (by w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy krewnych i przyjaciół), coś nowego (symbolu dostatku).
Buty przyszłej panny młodej powinny być „pełne”. Widoczne czubki palców, bądź pięty wróżą nieszczęście.
Bez względu na komplet sukni ślubnej nie wolno pannie młodej zakładać naszyjnika z prawdziwych pereł – w tym wypadku perły będą symbolem nieszczęścia.

Drobiazgi
Warto pamiętać, aby idąc do ołtarza zaopatrzyć się w następujące drobiazgi: w szwie sukni panny młodej powinny się znaleźć: kryształek cukru i okruszek chleba, do bucika panny młodej należy wsunąć pieniążek, w kieszeni pana młodego nie powinno zabraknąć drobnych. Zapewni to dostatek rodzinie.

Ptaki
Wypatrzenie przed ceremonią ślubną gołębia lub sroki przynosi szczęście w przeciwieństwie do napotkania na swej drodze wron, czy kruków.

Pogoda
Piękna, słoneczna pogoda w dniu ślubu, to marzenie każdej pary młodej. Niesie ona ze sobą pomyślną wróżbę zapewniając przyszłym małżonkom szczęście. Niedobrze jest natomiast, gdy w tym czasie słońce przybierze czerwoną barwę lub, gdy słychać grzmoty. Mały deszczyk tym czasem uważany jest za Boże błogosławieństwo.

Droga
Nie wolno państwu młodym zawracać z drogi do kościoła. Jeśli nawet o czymś zapomnieli, powinni skorzystać z pomocy krewnych lub przyjaciół. Nie powinno się również robić zbyt długich postojów, bo może to zaważyć na życiu małżeńskim.

Uśmiech i łzy
Panna młoda powinna iść do ołtarza ze szczęściem wypisanym na twarzy. Taką drogę, bowiem, zapewni sobie na resztę małżeńskiego życia. Jeżeli jednak pojawią się łzy wzruszenia, czy szczęścia, to nie należy ich powstrzymywać, gdyż zamienią się one w wielką radość.

Welon
Piękna ozdoba panny młodej potrafi być czasami niesforny i jak gdyby żył własnym życiem, nie układa się jak należy. Biada jednak pannie młodej, która idąc do ołtarza, albo podczas uroczystości ślubnej, obejrzy się za siebie i sprawdzi, czy welon jest ładnie ułożony. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy porosić o pomoc świadkową, aby w razie potrzeby go poprawiła. Welon zakłada pannie młodej druhna, która obowiązkowo musi myć panną

Przewaga
Przewagę w małżeństwie można sobie zapewnić w następujący sposób: kiedy ksiądz przykryje ręce stułą, ta dłoń która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę, symboliczne okręcenie partnera wokół siebie, może zapewnić moment, gdy nowożeńcy po skończonej ceremonii odwracają się od ołtarza i zmierzają ku wyjściu, gdy przed kościołem posypią się na parę młodą drobne, ten kto szybciej i więcej ich zbierze, będzie w rodzinie „trzymał kasę”.

Obrączki
Nie wolno ich zgubić ani zapomnieć. Nie powinno się również dopuścić, by upadły na ziemię. Jeżeli już się tak stanie, to schylić się po nie może wyłącznie ksiądz, ministrant, urzędnik lub świadek. W żadnym razie nie mogą ich podnieść państwo młodzi. Aby nie zapeszyć małżeństwa i nie sprowokować złych mocy narzeczona nie powinna jej w ogóle oglądać. Może to uczynić dopiero, gdy poczuje ją na palcu.
Para młoda nie powinna przed ślubem przymierzać obrączek – obrączki zakłada się tylko podczas ceremonii ślubnej, wcześniejsze ich zakładanie przynosi pecha.

Pocałunek
Po zakończeniu uroczystości ślubnej, młoda małżonka musi zadbać, aby jej wybranek złożył na jej ustach gorący pocałunek. To zapewni jej wierność małżonka.

Noszenie na rękach
Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu (również weselnego), ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę. Aby ją ( i siebie) przed tym ustrzec, małżonek powinien przenieść ją przez próg.

Taniec
Nowożeńcy powinni jako pierwsi pojawić się na parkiecie i jako jedyna para odtańczyć pierwszy taniec. Jeśli młodym plączą się kroki, to w życiu może być podobnie – będą zmierzać w różne strony.

Potknięcie
Gdy panna młoda potknie się idąc do ołtarza – jej druhna już wkrótce stanie na ślubnym kobiercu.

Życzenia
Jeśli wśród zaproszonych gości, w kościele życzenia złoży obca Tobie osoba, nie musisz się martwić o szczęście, bo nigdy go pod Waszym dachem nie zabraknie.

Godzina
Godzina, w której mówimy „tak”, powinna być „okrągła” na przykład 11.00; 14.00, 17.00

Świece przed ołtarzem
Jeżeli podczas uroczystości zaślubin świece w kościele palą się pięknie i równo – związek na pewno będzie trwały i zgodny. Natomiast, kiedy migają i gasną – można się spodziewać, co najmniej niesnasek między młodymi.

Oczepiny
W czasie wesela o północy pan młody rzuca muszkę lub krawat w tańczących wokół kawalerów – ten, który złapie pierwszy stanie na ślubnym kobiercu.
W czasie wesela o północy panna młoda zrzuca welon w tańczące wokół panny – ta, która złapie welon, pierwsza stanie na ślubnym kobiercu.

Zespół muzyczny Retro Band, najczęściej gramy w miejscowościach: Dęblin, Puławy, Kozienice, Łuków, Zwoleń – orkiestra na Twoje wesele.

zespół Warszawa zespół Lublin zespół Radom fajny zespół weselny  zespół Ryki zespół Deblin i Kozienice, zespół weselny Puławy, dobry zespół na wesele.