Strona zespołu >>

Dwór Leśce to zabytkowy, szlachecki dwór z 1855 roku, mieszczący się w zespole dworsko-parkowym w miejscowości Leśce w pobliżu trasy Lublin-Warszawa. Piękne, odrestaurowane z wielką dbałością o szczegóły wnętrza dworskie przeniosą Was w klimat minionej epoki. Dwór Leśce to idealne miejsce do organizacji hucznego wesela w Lublinie, bankietu okolicznościowego, konferencji, szkolenia czy imprezy firmowej. Zabytkowy park ze starodrzewiem i bujną zielenią otaczającą dwór jest wymarzonym tłem do sesji fotograficznych. Ślub plenerowy i wesele w plenerze zorganizowane w miejscu z wieloletnią historią pozostanie na długo w Waszej pamięci i zachwyci wszystkich gości. ​Oferujemy staropolską gościnność, miłą obsługę, odpowiednio dobrane menu,  profesjonalizm i najwyższą jakość usług. 

Oficjalny obiad, kameralne przyjęcie, bankiet pośród bujnej zieleni parku lub w dostojnym wystroju XVIII-wiecznego dworu – wystarczy, że opowiecie nam o swojej wizji wymarzonego wesela, a nasz doświadczony konsultant ślubny da Wam gwarancję perfekcyjnie poprowadzonej uroczystości. Dzięki temu jako Para Młoda będziecie mogli oddać się całkowicie delektowaniu się tym wyjątkowym dniem w towarzystwie najbliższych i cieszyć się szczęściem emanującym z każdego detalu. 


Dom Weselny Dwór Leśce oddaje Wam do dyspozycji wyrafinowane i eleganckie wnętrza, urokliwy park, a także bogactwo smaków, jakie znajdziecie w naszej kuchni. Wspólnie ustalimy oryginalne menu, począwszy od doboru win, poprzez selekcję zbalansowanych dań głównych, aż po wybór obłędnych deserów – wszystko po to, aby Wasze wesele było idealne od początku do końca.

Ślub Plenerowy

Nie tylko wesele ale również ślub plenerowy cieszy się dużą popularnością wśród naszych gości. Wyjątkowa atmosfera dużego i pięknego parku tętniącego zielenią sprawiły, że organizacja wesela i ślubu na łonie natury stały się naturalnym elementem naszej działalności. Wieloletnie doświadczenie pracowników naszego domu weselnego pozwala na sprawną obsługę wszystkich gości, z dbałością o najwyższą jakość serwisu.

Poprawiny

Drugi dzień wesela nie wymaga już od gości aż tak formalnej oprawy. Luźnemu klimatowi sprzyja plener, wygodne ubrania, pyszne potrawy z grilla oraz piwo serwowane prosto z beczki. Ponadto tary park stanowi doskonałe i bezpieczne miejsce do zabaw naszych pociech. Dzień po weselu to także szansa na obcowanie z wspaniałą historią szlachecką Dworu Leśce, która od razu przywołuje na myśl obrazy rodem z „Pana Tadeusza”.

Szukasz ciekawej przestrzeni na własny event?

Wiosenne słońce,  bujna zieleń i uroczysta atmosfera spotkania. Dzięki naszemu doświadczeniu w organizacji uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, Chrzcin, konferencji oraz innych wydarzeń specjalnych jesteśmy w stanie zagwarantować niezapomniane chwile dla Was,  dzieci oraz najbliższych.

Uważnie słuchamy potrzeb naszych klientów, dlatego dbamy o to aby każde organizowane przez nas wydarzenie było  spójne z wizją, misją i charakterem  eventu .

HISTORIA DWORU

Wieś Leśce (dawniej Leszcze) po raz pierwszy odnotowana została w roku 1383 jako należąca do parafii Garbów. W dokumentach z roku 1417 opisane są granice wsi z Bogucinem i Księżycami. Była to własność szlachecka o charakterze cząstkowym. Około roku 1400 wzmiankowany jest Piotr Leszczecki, który kupił sołectwo we wsi Jastkowa Dąbrowa i włączył je do wsi Leszcze. Spośród XV-wiecznych właścicieli odnotowani są: w latach 1417-30 Piotr herbu Nałęcz; 1420-57 Jan Leszczecki; 1441-66 Piotr z Lesiec alias Piotrowic; 1470-80 dziedzic Grot i Andrzej herbu Nałęcz. W końcu XV wieku funkcjonowały na terenie wsi dwa folwarki. W roku 1512 dobra Józefa z Lesiec zostały skonfiskowane za niestawienie się na wyprawę i nadane Stanisławowi Lodzi.

W połowie XVII wieku większą częścią majątku lesieckiego władały Brygitki Lubelskie, które nabyły te ziemie od Gabryjela Lesieckiego, od potomków Aleksandra Sieprawskiego, Rafała i Wojciecha Lesieckich i Mikołaja Rybczewskiego. W rękach szlacheckich pozostawały wówczas niewielkie cząstki należące do Jakuba Sługockiego, Marcina Wolańskiego, Daniela i Jana Lesieckich oraz Hanny Sługockiej. Około połowy XVIII w. dobra Leśce należały do rodziny Dmińskich, a następnie przeszły na własność Dąbrowskich. W roku 1785 Kazimierz Dmiński sprzedał majątek Ludwikowi Dąbrowskiemu, żonatemu z Petronelą z Bielińskich, którzy to małżonkowie w 1795 r. zapisali Leśce swojemu synowi Michałowi Dąbrowskiemu. Po jego śmierci majątek został przekazany w 1834 r. dzieciom: Juliannie, Lucynie, Leonardowi i Eligiuszowi Dąbrowskim, które w tym samym roku sprzedały dobra Marcelemu Ligowskiemu. Po niepotomnej śmierci Marcelego Ligowskiego dobra przeszły w 1836 r. na dzieci jego brata. Po spłaceniu spadkobierców wyłącznym właścicielem został Ludwik Zembrzucki, który już w 1837 r. sprzedał majątek Wojciechowi Kołczyńskiemu, a ten z kolei w 1839 r. odsprzedał dobra Janowi Dobrzańskiemu. Sytuacja własnościowa majątku ustabilizowała się dopiero w 1850 roku, wtedy Leśce kupił Dionizy Trzciński (1817 – 1904). Od tego czasu aż do II wojny światowej majątek pozostawał w rękach jednej rodziny.

Po nabyciu Lesiec Dionizy Trzciński wzniósł nową, zachowaną do naszych czasów siedzibę, którą usytuowano w niewielkiej odległości na zachód od starego dworu. Budowa nowego domu zakończona została w roku 1855. W sposób istotny rozbudowane zostało także zaplecze gospodarcze, bowiem na początku XIX w. na terenie folwarku lesieckiego znajdowały się 23 drewniane budynki gospodarcze i wiatrak. Wg pomiaru z 1885 r. majątek liczył około 526 ha ziemi. Oprócz prowadzenia majątku lesieckiego Trzciński kierował także dużą huta szkła w Hucie Runiańskiej (vel. Rudzieńskiej) w pow. chełmskim (dziś Ruda Huta), która odziedziczyła po swoim ojcu Laura z Kamieńskich. W 1906 r. właścicielem całości został Witold Trzciński (1851 – 1930). W Leścach osiadł on już kilka lat wcześniej, po śmierci swojej matki. Małżeństwo Witolda i Zofii z Unrugow miało troje dzieci – zmarłego przedwcześnie Tadeusza (1888 – 1913), Zofię (1890 – 1977) – rzeźbiarkę, żonę malarza i grafika Zygmunta Kamińskiego i Janinę (1895 – 1989) zamężną z Bolesławem Studzińskim. Dramatyczną cezurą w funkcjonowaniu majątku lesieckiego były wydarzenia wiosenne 1915 r., podczas których spłonęła większość budynków gospodarczych folwarku, natomiast szczęśliwie ocalał dwór. Okres międzywojenny musiał być zatem czasem odbudowy majątku. W 1933 r. w wyniku działu rodzinnego większą część majątku przejęli Janina i Bolesław Studzińscy, którzy zostali faktycznymi gospodarzami Lesiec do czasu jego upaństwowienia. Wkrótce po wojnie rozebrane zostało północne parterowe skrzydło dworu mieszczące kuchnie i w tak okrojonej formie obiekt zaczęła użytkować szkoła. W 2000 r. dwór został zakupiony przez prywatnych właścicieli, którzy przeprowadzili generalny remont, starając się przywrócić siedzibie i jej otoczeniu dawną świetność.

Dwór Leśce

Leśce 43 
21-080 Garbów

Kontakt

+48 81 478 51 12

+48 501 016 312

lescemail@gmail.com